Czytnik kodów – bez niego nic nie jest proste

Chciałbyś zaoszczędzić czas, wyeliminować przypadkowe błędy, prowadzić gospodarkę magazynową – oto najważniejsze powody, dla których warto zastanowić się nad wprowadzeniem czytnika kodów kreskowych do sklepu lub biura.

Niezbędnym wyposażeniem w świadomym i nowoczesnym handlu i prowadzeniu gospodarki magazynowej są czytniki kodów kreskowych, dzięki którym można sprawnie zarządzać towarami oznaczonymi kodami, a także prowadzić szybką i bezpieczną sprzedaż wolną od pomyłek.

Rodzaje czytników

W grupie urządzeń czytających kody kreskowe oprócz najbardziej popularnych, przewodowych czytników kodów, swe miejsce znajdują również urządzenia bezprzewodowe, zapewniające użytkownikom zwiększony komfort pracy, bez konieczności działania w zasięgu kabla łączącego urządzenie z komputerem lub kasą fiskalną. Obecnie, w zależności od rodzaju komunikacji, czytniki bezprzewodowe działają w zasięgu od 10 do nawet 100 metrów od stacji bazowej (w linii prostej, bez uwzględnienia ukształtowania terenu, czy też innych obiektów w budynku). Wyróżniamy również czytniki z możliwością ich zabudowy, które sprawdzają się w dużych placówkach handlowych.

Jak działa czytnik?
Czytnik kodów kreskowych to urządzenie przeznaczone do odczytu informacji zapisanych w postaci kodu kreskowego. Zamieszczona w urządzeniu dioda laserowa lub dioda LED, emituje wiązkę światła, która odbija się od kodu kreskowego, a następnie odbija się lustrze i kieruje ją na fotokolektor. W dalszym procesie układ elektroniczny przetwarzający impuls na postać znaków, które są prezentowane na ekranie komputera, skanerze kodów kreskowych, czy kolektorze danych.

Producenci czytników kodów kreskowych prezentują duży wachlarz produktów, umożliwiający precyzyjne dopasowanie urządzenia do charakteru placówki i wymagań klienta. Przed zakupem warto skonsultować się z firmą posiadającą doświadczenie w instalacji urządzeń peryferyjnych oraz wdrażaniu rozwiązań opartych na urządzeniach skanujących kod kreskowe.

Rodzaje czytanych kodów
Mimo, że większość sprzedawców i klientów kojarzy kody kreskowe z pionowymi, czarnymi liniami, to warto także pamiętać o czytnikach 2D, które poza standardowymi kodami kreskowymi 1D, mogą także odczytują także kody dwuwymiarowe, które stają się coraz bardziej popularne np. QRcode. Kody 2D umożliwiają zakodowanie w kodzie większej ilości znaków, niż w standardowym kodzie kreskowym.

Jaki czytnik wybrać?
Decydując się na kupno urządzenia należy zastanowić się nad kilkoma czynnikami. Najważniejszym z nich jest rodzaj używanych kodów. Jeśli w najbliższej przyszłości rozważane jest przejście z kodów 1D na 2D warto wybrać urządzenie, które obsługuje oba rodzaje kodów lub jest przystosowane do rozszerzenia 2D. Istotne jest również natężenie ruchu w punkcie handlowym. Przy małym ruchu, proste liniowe urządzenie z dodatkową podstawką sprawdzi się idealnie, natomiast przy średnim natężeniu warto zastanowić się nad skanerem wieloliniowym. Przy dużym ruchu najlepiej sprawdzi się boks kasowy położony poziomo, pionowo lub wbudowany w wagę. Przy sprzedaży prowadzonej bezpośrednio z magazynu zastosowanie znajdzie skaner bezprzewodowy, wyposażony w komunikację bluetooth, zaś w szczególnie trudnych warunkach i wymagającym środowisku pracy – skaner przemysłowy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą w Centrum Kas Fiskalnych w Kędzierzynie-Koźlu, Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim.