Sprawdzarka cen – przydatna nie tylko w dużym sklepie

Sprawdzarki cen to urządzenie ułatwiające zakupy klientom, a zarazem odejmujące pracownikom pracy. Wiodący producenci urządzeń fiskalnych, tacy jak polskie firmy ELZAB i POSNET oferują szeroki wachlarz urządzeń sprawdzających się w różnego rodzaju placówkach.

Metkowanie całego asortymentu towaru nawet w niewielkiej placówce handlowej może pochłonąć dużo czasu i stworzyć niepotrzebne problemy. Dzięki kodom kreskowym, które są umieszczone na każdym produkcie i sprawdzarkom cen znajdującym się w na terenie sklepu, klient sam może zweryfikować cenę interesującego go towaru stojącego na półce. Mimo, że obowiązek stosowania sprawdzarek cen spoczywa jedynie na wielkopowierzchniowych placówkach handlowych (posiadanie minimum jednej sprawdzarki na każde rozpoczęte 400 metrów kw. powierzchni sklepu), to ich stosowanie znacznie ułatwia funkcjonowanie nawet niedużych samoobsługowych placówek handlowych.

Sprawdzarka cen – do czego służy?
Sprawdzarki cen to urządzenia wykorzystywane do odczytywania cen produktów oznaczonych kodami kreskowymi. Odczytanie kodu kreskowego za pomocą czytnika laserowego wielokierunkowego lub liniowego pozwala na wyświetlenie nazwy, opisu i ceny szukanego towaru. Niektóre z urządzeń posiadają również funkcje głosową, dzięki której cena towaru jest podawana przez wbudowany w sprawdzarkę głośnik. Sprawdzarka cen umożliwia również wyświetlanie mini spotów reklamowych w czasie oczekiwania na odczytanie kodu kreskowego, a także potwierdza dźwiękiem ważniejsze operacje.

Sprawdzarka cen – jak działa?
Na rynku znajdziemy przede wszystkim dwa podstawowe modele sprawdzarek cen, które różnią się od siebie sposobem komunikacji z komputerem oraz lokalizacją bazy towarowej.
Pierwszą z nich jest sprawdzarka podłączona do sieci, gdzie baza towarowa mieści się w komputerze zarządzającym. Wówczas wszystkie sprawdzarki na terenie placówki, połączone do sieci pobierają dane z jednego komputera, co gwarantuje zgodność danych wyświetlanych na wszystkich zainstalowanych urządzeniach. Takie urządzenie bardzo dobrze sprawdzi się w lokalach, gdzie sprzedaż odbywa się z wykorzystaniem programów magazynowych.
Drugim rodzajem sprawdzarek oferowanych na rynku produktów okołofiskalnych jest urządzenie przeznaczone do sklepów, gdzie sprzedaż opiera się na użyciu kas fiskalnych. Urządzenie posiada wówczas własną pamięć, w której zapisana jest baza towarowa, dzięki czemu nie musi ono bezpośrednio współpracować z siecią komputerową.

Według firmy ELZAB, jednego z wiodących producentów sprawdzarek, koszt ich zakupu zwraca się już po kilku miesiącach użytkowania. Dokonując kalkulacji wzięto pod uwagę oszczędność kosztów metkownic, materiałów eksploatacyjnych, a także ludzkiej pracy.

Po więcej informacji na temat oferowanych sprawdzarek cen zapraszamy do Centrum Kas Fiskalnych.