Zmiany w przepisach o kasach fiskalnych od 1 maja

Ustawa wprowadzająca obowiązek stosowania kas on-line (od 1 maja 2019 r.) potwierdza zapowiadaną kolejność i terminy dla branż, które muszą wymienić dotychczasowe urządzenia fiskalne na kasy on-line:

• do stycznia 2020 r. - warsztaty samochodowe, wulkanizacja, sprzedaż paliw;
• do stycznia 2021 r. - hotele, pensjonaty, gastronomia, sprzedaż węgla;
• do lipca 2021 r. - fryzjerzy, kosmetyczki, fitness, branża budowlana, lekarze, prawnicy;
• do stycznia 2023 r. - pozostałe branże dokonujące sprzedaży na rzecz detalistów.

Czym różni się kasa on-line od tradycyjnej kasy fiskalnej

Kasy fiskalne on-line umożliwiają bezpośredni przekaz danych do Centralnego Repozytorium Kas. Przesył domyślnie odbywa się co 2 godziny, jeśli fiskus nie zmieni harmonogramu, co może zrobić bez wiedzy użytkownika. Użytkownik nie ma dostępu do kopii drukowanych dokumentów w pamięci wewnętrznej kasy. Kasa drukuje zarówno papierowy paragon, jak i e-paragon, który może być wysyłany na maila.

Ulgi i kary

Od momentu wprowadzenia kas on-line zwrot za zakup pierwszego urządzenia fiskalnego
w wysokości 90% ceny netto kasy (nie więcej niż 700 zł) obowiązuje tylko na ten rodzaj urządzeń. Dla kas z kopią papierową i elektroniczną ulga nie przysługuje. Kasa rezerwowa
także musi być kasą on-line w branżach objętych wspomnianym obowiązkiem.
Za niedopełnienie obowiązku fiskalnego ustawa o VAT przewiduje utratę prawa do odliczenia 30% VATu naliczonego, utratę ulgi na zakup kasy, zaś zgodnie z Kodeksem karno-skarbowym karę grzywny za wykroczenie skarbowe. Wprowadza się również karę 300 zł za niewykonany
w terminie przegląd okresowy kasy.

Ireneusz Burek - właściciel SOFT-IB


Prowadzisz firmę w branży Gastronomia Hotele Pensjonaty Sprzedaz węgla?


Gastronomia po raz drugi stanęła przed ogromnymi ograniczeniami w prowadzeniu działalności z powodu Covid -19. Niefortunnie, zmiany przepisów fiskalnych wymuszają obowiązek wymiany kasy fiskalnej do końca roku. Jeśli już zaistniała taka konieczność, podpowiadamy jak optymalnie wykorzystać obowiązek wymiany kasy fiskalnej w gastronomii w celu osiągnięcia korzyści swojej firmy.


Wychodzimy z propozycją rozmowy o możliwościach, jakie warto wziąć pod uwagę przy zakupie nowego urządzenia fiskalnego. Wymieniając bowiem starą kasę na nawet prosty system gastronomiczny istnieje możliwość zdalnego zarządzania restauracją, sprawdzania raportów, rozliczania kasjerów, monitorowania zamówień i wiele, wiele innych! Warto też wiedzieć, że nawet do niektórych najprostszych kas fiskalnych online można podłączyć drukarkę kuchenną oraz inne peryferia, które usprawnią pracę restauracji, baru czy kebabu. Proponujemy, aby zmiany przepisów wykorzystać na usprawnienie pracy, rozbudowanie funkcji, lepszą analizę biznesu.

Trudny czas dla branży gastronomicznej. Jak optymalnie wykorzystać obowiązek wymiany kasy fiskalnej?

Dowiedz się więcej o nowych rozwiązaniach fiskalnych jakie powinieneś wdrożyć w najbliższych miesiącach.
Zostaw kontakt mailowy jeśli chcesz zostać poinformowany o szczegółach zmian.
Będziemy informować o zmianach przepisów i aktualnych interpretacjach.